zpet-m

Který termín vybrat?

Na začátku sezóny, tedy řekněme v prvním a druhém týdnu června jsou nejdelší dny a slunce pálí stejně jako v červenci. Přesto je pravděpodobné, že nás ještě nezastihnou úmorná červencová vedra, kdy se v oblíbených pokojích ve vyšších patrech horkem nedá spát. Nevýhody tohoto období jsou dvě. První nevýhodou je, že si vybereme část dovolené hned zkraje léta a na jeho konci budeme závidět přátelům, kteří si léto prodlužují na konci sezóny. Druhou nevýhodou je skutečnost, že na začátku sezóny může být voda už velmi teplá, to v případě, že bylo dlouho bezvětří a jarní sluníčko pálilo, ale když pořádně zafouká vítr a vodu důkladně promíchá se spodními vrstvami, může se voda ochladit.

Hlavní sezóna se zdá být nejpříhodnější, ale vše má i své „proti“. Někdy panují úmorná vedra, v noci se nedá spát a prudké sluníčko z člověka vysaje všechnu energii, takže se vláčíme jako mátohy. Pláže jsou v hlavní sezóně přecpané, ceny zájezdů nejvyšší a na silnicích dlouhé zácpy. A nezapomeňte, že i v červenci nebo v srpnu může slušně zapršet. Ovšem v červenci a v srpnu se dá dobře koupat i v deštivém počasí.
V nejvyšší letní sezoně na přelomu července a srpna, kdy jsou všechny hotely v Chorvatsku beznadějně obsazeny především italskými turisty, jsou ceny velmi vysoké a české cestovní kanceláře mívají často problémy naplnit autobusy navzdory tomu, že v jiných, levnějších termínech bývají autobusy vyprodány velmi rychle. Díky dlouholeté spolupráci s jediným hotelem se nám podařilo získat v těchto nejdražších termínech velmi příznivé ceny, ale pouze pro omezený počet pokojů. Z toho důvodu ve třech termínech na přelomu července a srpna vypravujeme do hotelu pouze hosty jedoucí vlastním autem.

Konec sezóny, tedy řekněme v září. Když se září vydaří, je krásně. Nebývají úmorná červencová vedra a voda bude nejspíš teplejší než začátkem června. Pláže už nejsou přelidněné a všudypřítomné křičící a pobíhající dětičky už většinou sedí ve školních lavicích. Ideální podmínky pro přepracované zaměstnance a uštvané podnikatele, ale i pro mnohé seniory, kteří třeba nesnášejí vedra.
Ale: Bolavé klouby si už příliš neprohřejeme a celodenní „grilování“ na pláži je také spíše červnová a červencová činnost, obzvláště když nám vyjde deštivé nebo větrné počasí. Déšť v červenci a déšť v září jsou přece jenom dost odlišné pojmy. I větrné počasí můžeme ale dobře využít. Pro zdraví je velmi prospěšné podnikat procházky podél moře ve větrném počasí. V té době je ve vzduchu velké množství soli, jódu a kyslíku.

Pro toto období Vám nabízíme pohled odjinud, pohled ze zcela jiného úhlu. Některá rekreační zařízení u písečných pláží Severního moře v Holandsku jsou plně obsazena i v únoru. Když se tamních rekreantů zeptáte, co tam v únorovém deštivém a větrném počasí dělají, proč raději nejedou do hor, odpoví Vám, že si užívají volný čas s rodinou nebo s partnerem, chodí na dlouhé procházky po plážích, hrají karty, čtou si, dobře jedí a dlouho spí. Prostě pohoda. Je to jiný přístup než máme my, možná vyplývající i z faktu, že pro obyvatele Západní Evropy není pobyt u moře tak finančně náročný jako pro nás a proto nejsou nuceni „kupovat především sluníčko a teplou vodu“ a stresovat se z každého mráčku a z každé kapky deště.

Úvodní a závěrečné termíny v některých létech mírně zkracujeme, abychom ještě více snížili jejich cenu a v případě nepříznivého počasí aby Vám to bylo méně líto.

Přejeme Vám šťastnou ruku při rozhodování.


zpet-g